Instalace gobelínu pro Václava Havla na letišti v Praze

Společnost Atlas Advertising Group instalovala gobelín pro Václava Havla na pražském letišti. Práce to nebyla jednoduchá, jelikož rozměr přesahoval 5 metrů a zavěšení probíhalo za účasti horolezců. Systém rámování obrazu byl vytvořen z vypínacích textilních rámů T-Board. Na Letišti Václava Havla byla v neděli odhalena tapiserie k poctě prvního českého prezidenta. Ceremoniálu se vedle někdejší první dámy Dagmar Havlové a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga zúčastnil také výtvarník Petr Sís, podle jehož grafiky francouzští mistři tapiserii utkali. Artefakt v ceně 1,5 miliónu korun zaplatili světoví hudebníci.

Obrázek pro tapiserii s názvem Poslední audience původně namaloval pro titulní stránku Hospodářských noviny, když Václav Havel zemřel. Výtvarník v té době pracoval na knížce Ptačí sněm a napadlo ho, že by mohl vytvořit podobu člověka, který v jednom krátkém okamžiku prolétává nad nějakým místem a vyzařuje z něj láska. Postava na obrázku má proto malé červené srdíčko. Srdce bylo vždy nedílnou součástí Havlova podpisu.

Tapiserie, na níž je na tmavomodrém pozadí vytkáno hejno bílých ptáků ve tvaru člověka vznášejícího se nad řekou, je umístěna v Terminálu 2. Vznik díla o rozměrech 5 x 4,25 metru inicioval zakladatel organizace Art for Amnesty International Bill Shipsey, který se nedělní akce také zúčastnil. Na vytvoření tapiserie se složili hudebníci Bono, The Edge ze skupiny U2, Peter Gabriel, Sting a Yoko Ono, aby tak Václavu Havlovi vzdali hold.

 

Komentáře nejsou povoleny.